10 najważniejszych wskazówek dotyczących ochrony domowej sieci Wi-Fi

10 najważniejszych wskazówek dotyczących ochrony domowej sieci Wi-FiŚwiat, w którym żyjemy otacza nas najnowszymi nowinkami technologicznymi, nasze domy są wypełnione szeroką gamą gadżetów i urządzeń wymagających połączenia z Internetem. Niezależnie od tego, czy jest to nasz komputer, tablet, telefon, lodówka, telewizor czy elektroniczna niania. Uzależnienie od Internetu w celu łączenia wszystkich naszych urządzeń z siecią nie tylko ułatwia nam codzienne życie, ale także otwiera drzwi do wielu zagrożeń związanych z cyberprzestępczością.

Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z zagrożeń, które wynikają z braku odpowiednio chronionej i bezpiecznej sieci Wi-Fi. Nikt z nas ze względu na bezpieczeństwo nie chciałby pozostawić otwartych drzwi wejściowych do domu, jednak pozostawienie niezabezpieczonych sieci Wi-Fi naraża nas na takie same zagrożenia bezpieczeństwa.

Hakerzy są oportunistyczni i gotowi do wykorzystania wszelkich luk w zabezpieczeniach, aby przeprowadzić ukierunkowany atak. Jeśli hakerzy uzyskają dostęp do Twojej sieci domowej, mogą wykraść dane osobowe i finansowe, zainfekować Twoje urządzenia wirusami i złośliwym oprogramowaniem, popełnić cyberprzestępstwo z Twojego urządzenia lub przeprowadzić rozproszony atak typu Denial of Service (DDOS).

Zabezpieczenie sieci domowej jest niezbędne, jeśli chodzi o powstrzymanie napastników i ochronę danych.

Jak chronić swoją sieć domową Wi-Fi?

Aby chronić swój dom i zabezpieczyć go przed hakerami, możesz wykonać kilka czynności:

1. Zmień domyślną nazwę użytkownika i hasło

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, aby zabezpieczyć swoją domową sieć Wi-Fi, jest to zmiana domyślnej nazwy użytkownika i hasła na bardziej skomplikowaną do rozszyfrowania dla potencjalnego przestępcy.

Dostawcy Wi-Fi automatycznie przypisują nazwę użytkownika i hasło do sieci, a hakerzy mogą łatwo znaleźć te domyślne hasła w Internecie. Jeśli uda im się uzyskać dostęp do sieci, mogą zmienić hasło na dowolne, zablokować właściciela i przejąć kontrolę nad siecią.

Zmiana nazwy użytkownika i hasła utrudnia atakującym zidentyfikowanie, czyje to Wi-Fi, i uzyskanie dostępu do sieci. Hakerzy dysponują zaawansowanymi narzędziami do testowania tysięcy możliwych kombinacji haseł i nazw użytkowników, dlatego ważne jest, aby wybrać silne hasło, które łączy litery, cyfry i symbole, aby utrudnić ich złamanie.

2. Włącz szyfrowanie sieci bezprzewodowej

Szyfrowanie to jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony danych sieciowych. Ta opcja polega na zaszyfrowaniu danych lub treści wiadomości, aby hakerzy nie mogli ich odszyfrować.

Najbezpieczniejszym typem szyfrowania używanym w domowej sieci Wi-Fi jest WPA2. Jeśli posiadasz starsze urządzenia, które mają do 10 lat, mogą nie być kompatybilne z WPA2, więc konieczna będzie aktualizacja urządzeń domowych w celu zwiększenia bezpieczeństwa i wydajności.

Aby sprawdzić, czy router używa szyfrowania WPA2, spójrz na ustawienia sieci i sprawdź właściwości sieci bezprzewodowej. Umożliwi to wybranie najlepszej metody szyfrowania podczas dołączania do sieci bezprzewodowej.

3. Użyj VPN (wirtualnej sieci prywatnej)

VPN to sieć, która umożliwia komunikację przez niezabezpieczoną, niezaszyfrowaną sieć w sposób prywatny. VPN szyfruje Twoje dane, aby haker nie mógł stwierdzić, co robisz online ani gdzie się znajdujesz.

VPN zmieni również Twój adres IP, sprawiając, że będzie wyglądać na to, że używasz komputera z innej lokalizacji niż adres domowy. Oprócz komputera stacjonarnego może być również używany na laptopie, telefonie lub tablecie istotne jest także to, że jeśli zdecydujesz się wybrać darmową opcję ważne jest, aby wybrać najbezpieczniejszą spośród bezpłatnych sieci VPN.

4. Zmień nazwę sieci domowej

Podczas początkowej konfiguracji sieci domowej zostaniesz poproszony o utworzenie publicznie widocznej nazwy sieci, znanej również jako identyfikator SSID (identyfikator zestawu usług). Większość urządzeń ma skonfigurowaną domyślną nazwę sieciową, która została przydzielona przez producenta. Istnieje duża szansa, że ​​jeśli sąsiedzi mają urządzenie od tego samego producenta, będą mieli również ten sam identyfikator SSID, co może być koszmarem dla bezpieczeństwa, jeśli obie sieci nie są szyfrowane.

Ukrywanie SSID to funkcja, która umożliwia ukrycie nazwy sieci przed listą osób w pobliżu. Zmiana nazwy domyślnej znacznie utrudnia hakerowi ustalenie typu posiadanego routera, zmniejszając ryzyko ataku.

5. Wyłączaj swoją sieć Wi-Fi, gdy nie ma Cię w domu

Brzmi prosto, ale jednym z najłatwiejszych sposobów ochrony sieci domowej przed atakiem jest wyłączenie jej, gdy nie ma Cię w domu. Twoja domowa sieć Wi-Fi nie musi działać 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Wyłączenie Wi-Fi, gdy jesteś poza domem, zmniejsza ryzyko, że hakerzy będą próbowali włamać się do Twojej sieci domowej, gdy Cię nie ma.

6. Dbaj o aktualność oprogramowania routera

Oprogramowanie Wi-Fi powinno zostać zaktualizowane, aby chronić bezpieczeństwo sieci w domu. Oprogramowanie układowe routera, jak każde inne oprogramowanie, może zawierać luki w zabezpieczeniach, które hakerzy chętnie wykorzystają. Większość routerów nie ma opcji automatycznej aktualizacji, więc aby zapewnić ochronę sieci domowej, musisz ręcznie zaktualizować oprogramowanie.

7. Używaj zapór

Większość routerów Wi-Fi będzie zawierała wbudowaną zaporę sieciową, która będzie chronić połączenia szerokopasmowe i zapobiegać atakom intruzów. Będą też mieć opcję wyłączenia, więc ważne jest, aby sprawdzić, czy zapora sieciowa routera domowego jest włączona, aby dodać kolejną warstwę ochrony do bezpieczeństwa w domu.

8. Umieść router w centrum swojego domu

Właściciele domów często nie zdają sobie sprawy, że lokalizacja ich routera może mieć wpływ na bezpieczeństwo. Jeśli router znajduje się w pobliżu drzwi lub okna, zwiększa to prawdopodobieństwo przechwycenia sygnału Wi-Fi przez kogoś o złych zamiarach. Aby zwiększyć bezpieczeństwo domowej sieci Wi-Fi, najlepiej umieścić router Wi-Fi jak najbliżej centrum domu, co zmniejszy ryzyko nawiązania połączenia przez hakerów z Twoją siecią.

9. Włącz filtrowanie adresów MAC

Większość routerów szerokopasmowych ma unikalny identyfikator nazywany adresem fizycznym lub adresem kontroli dostępu do mediów (MAC). Ten adres ma na celu poprawę bezpieczeństwa poprzez ograniczenie liczby urządzeń, które można podłączyć do sieci domowej. Właściciele domów mają możliwość wpisywania adresów MAC wszystkich urządzeń w domu, co ogranicza sieć do zezwalania na połączenia tylko z tych zatwierdzonych adresów. Zapewnia to kolejną warstwę zabezpieczeń, która pomaga powstrzymać hakerów.

10. Wyłącz Administrację zdalną

Innym sposobem, w jaki hakerzy mogą uzyskać dostęp do połączenia z siecią domową, jest funkcja zdalnego zarządzania routerem. Zdalna administracja umożliwia każdemu dostatecznie blisko Twojego domu przeglądanie lub zmianę ustawień Wi-Fi. Jeśli nie musisz zdalnie łączyć się z routerem Wi-Fi, najlepiej wyłączyć tę funkcję. Można to zrobić, przechodząc do sekcji administracyjnej ustawień Wi-Fi i klikając przycisk wyłączania.

Sprawdź także:


Dodaj komenatarz