Co to jest data center i dlaczego warto z niego korzystać?

Co to jest data center i dlaczego warto z niego korzystać?Firmy, których podwaliną działania jest gromadzenie, przechowywanie i przetwarzanie ogromnej ilości danych, szukają optymalnych rozwiązań, pozwalających zachować bezpieczeństwo tych danych i stały dostęp do nich. Odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorstw stanowią profesjonalne centra danych. Co to jest data center i czy warto z niego korzystać?

  1. Co to jest data center?
  2. Czy warto korzystać z data center?

Tworzenie we własnym zakresie lub wynajmowanie przestrzeni w profesjonalnym data center jest coraz popularniejszą metodą zapewnienia bezpieczeństwa firmowych danych. To rozwiązanie teleinformatyczne gwarantuje stały dostęp do danych, a jednocześnie ich bezpieczeństwo.

Co to jest data center?

Centra danych to stosunkowo nowy twór, który na polskim rynku funkcjonuje od niedawna. Czym jest data center? Ogólnie mówiąc, jest to przestrzeń przypominająca serwerownię, w której na sprzęcie o bardzo dużych możliwościach obliczeniowych gromadzi się i przetwarza dane. Dane te są wprowadzane i wyprowadzane przez poszczególnych użytkowników, korzystających aktualnie z internetu.

Data center to zatem coś więcej niż serwerownia. To specjalistyczne miejsce, przygotowane do takiego gromadzenia i przetwarzania danych, które zapewnienia dostęp do nich non stop. Data center zapewnia więc m.in. redundancję serwerów i przestrzeni dyskowych, połączeń energetycznych i sieciowych, a także serwerów infrastruktury sieciowej. Kluczową kwestię odgrywają solidne zabezpieczenia, które minimalizują ryzyko utraty danych na skutek zdarzeń losowych lub prób kradzieży. Data center są więc wyposażone w zaawansowane systemy przeciwpożarowe i antywłamaniowe, systemy kontroli dostępu, a także wentylowania i chłodzenia całej infrastruktury teleinformatycznej.

Czy warto korzystać z data center?

Z usług data center korzystają głównie firmy, które prowadzą działalność online, a ich strona lub sklep muszą działać bez przerwy przez całą dobę. Data center zapewnia im stały dostęp do danych, a także ich zabezpieczenie, dzięki czemu klienci firmy mogą w sposób ciągły używać internetowych zasobów przedsiębiorstwa. Korzyści korzystania z data center jest znacznie więcej, a wśród głównych wymienia się oszczędność – usługi profesjonalnego data center są znacznie tańsze niż stworzenie własnego centrum danych, jedynie na potrzeby firmy; a także wsparcie profesjonalnej i wykwalifikowanej obsługi, która w ramach zawartej umowy z dostawcą usługi dba o nieprzerwane działanie data center. Wynajem data center daje zatem możliwość korzystania z zaawansowanego technologicznie sprzętu bez potrzeby inwestowania w jego zakup.

Sprawdź także:


Dodaj komenatarz