Czym są testy wydajnościowe?

Czym są testy wydajnościowe?



Rozwiązania z zakresu IT powinny działać szybko i sprawnie, bez zbędnych opóźnień, które wprowadzałyby zakłócenia w pracy systemów i osób. By oprogramowanie czy aplikacje działały poprawnie i były wydajne, przeprowadzane są okresowo testy wydajnościowe. Sprawdźmy, na czym one polegają?

Pojęcie testów wydajnościowych

Wydajność rozumiana jest w branży IT jako szybkość bezproblemowego działania aplikacji i programów. Można ją utożsamiać z jakością aplikacji. Ważna jest funkcjonalność i bezpieczeństwo działania, co można przetestować w ramach testów bezpieczeństwa.  W ramach testów wydajności testowana jest stabilność i obciążenia oprogramowania. Można więc dowiedzieć się, z jak dużym ruchem poradzi sobie aplikacja. 

Testerzy przeprowadzający testy wydajności badają i weryfikują czas odpowiedzi strony lub aplikacji, niezawodność, skalowalność czy wykorzystywanie zasobów pod określonymi, dobieranymi indywidualnie obciążeniami (dowiedz się więcej). 

Cel przeprowadzania testów wydajnościowych

Efektem przeprowadzanych testów wydajnościowych jest wskazanie możliwości przyspieszenia działania aplikacji, oprogramowania czy stron www. Wykorzystując je, można poprawić wydajność, co przekłada się z kolei na kilkuprocentowy wzrost konwersji czy spadek współczynnika odrzuceń.

Bez przeprowadzania takich testów być może serwis będzie mało wydajny, a sytuacja ta będzie się z czasem jedynie pogłębiać. To główna przyczyna, dla której klienci zaczynają szukać alternatywy, więc odchodzą od serwisu i przenoszą się do konkurencji. 

Firmy zlecają przeprowadzenie testów wydajności głównie po to, by móc zidentyfikować tak zwane wąskie gardła, jakie związane są z wydajnością oprogramowania. Testy wydajnościowe są specyficzną formą weryfikacji oprogramowania, która koncentruje się na tym, jak system działa pod obciążeniem. Nie jest to więc test wykazujący stricte defekty oprogramowania.

Najczęściej diagnozowane problemy

Zdarza się, że test wydajności wykaże niską szybkość i niewielką stabilność działania strony czy aplikacji. Może to wynikać przede wszystkim z problemów z szybkością działania, czyli powolnego ładowania strony, otwierania dostępnych zasobów aplikacji i usług. Wąskie gardło aplikacji lub serwisu występuje w momencie, gdy przepływ danych zostanie przerwany lub z różnych powodów zatrzymany, ponieważ nie ma wystarczającej pojemności dla obsługi znacznego obciążenia.

Niewykluczone, że wydajność spada z powodu nadmiernego zużycia procesora, wykorzystania dostępnej pamięci czy wykorzystania sieci i ograniczenia systemu operacyjnego i użycia dysku. 

Oprogramowanie może być słabo skalowalne, czyli nie może obsłużyć żądanej liczby zadań w tym samym czasie, a wyniki pracy mogą być opóźnione. Może to powodować nieoczekiwane zachowania aplikacji. Często ustawienia oprogramowania nie są skonfigurowane na wystarczającym poziomie. Problem spowodowany może być kwestiami zasobów sprzętowych. Jeśli są niewystarczające, to aplikacja czy serwis nie będzie działał wydajnie. 

Sprawdź także:

Sprawdź także:


Dodaj komenatarz