Gdzie założyć bloga w 2022 roku za darmo?

Gdzie założyć bloga w 2022 roku za darmo?Prowadzenie profili w mediach społecznościowych a także bloga staję bardzo popularne, czy to chwilowa moda czy dłuższy trend? Blogowanie daje nam możliwość przedstawienia swoich poglądów, doświadczeń czy większych przemyśleń w internecie. Portale społecznościowe również daje nam taką możliwość, jednak prowadzenie bloga daje znacznie więcej satysfakcji i korzyści na przyszłość. Gdzie założyć bloga za darmo w 2021 roku, aby był funkcjonalny i prosty w obsłudze?

Gdzie założyć bloga za darmo? WordPress czy Blogger – co wybrać w 2022 roku?

wordpress czy blogspot co wybrać

Możliwości aby założyć bloga mamy naprawdę wiele. W Polsce każdy z portali ogólnotematycznych w pewnym momencie umożliwiał prowadzenie własnego bloga za darmo. Niestety kilka z nich w tym roku zakończy swoją działalność, między innymi należący do grupy Onet serwis blog.pl zostanie zamknięty z dniem 28 lutego 2018 roku, także bloog.pl działający od 1995 roku, którego właścicielem jest Grupa Wirtualna Polska zostanie zamknięty z dniem 31.03.2018 r. To z pewnością przyczyna znacząco rosnącej popularności mediów społecznościowych.

Jednak istnieje nadal kilka platform blogowych na których warto założyć swojego pierwszego bloga, jest to WordPress.com oraz należący do Google – Blogger.com. Obie platformy mają swoje plus i minusy, jednak ja ze swojej strony polecam WordPress.com, który jest znacznie bardziej funkcjonalny.

wordpress com logo

WordPress.com

Plusy

 • Duża ilość darmowych wtyczek i szablonów
 • Możliwość zakupu dodatkowych motywów i wtyczek
 • Darmowa platforma bloga z płatnymi kontami do wyboru
 • Automatyczna kopia zapasowa bloga i naszych danych

Minusy

 • Jak każdy darmowy blog może zostać usunięty bez podania przyczyny, w takiej sytuacji stracisz swojego bloga
 • Panel administracyjne może być dość skomplikowany dla początkującego blogera
 • Limit oraz przestrzeń dyskowa na zdjęcia i obrazki 3GB
 • Ograniczona możliwość edycji kodu źródłowego motywu
 • W wersji darmowej wyświetlają się reklamy pochodzące z wordpress.com
 • Zakup oraz podpięcie domeny jest obarczone dodatkowymi kosztami
 • Brak możliwość wstawienia reklam Adsense oraz spieniężenia bloga w darmowym planie wordpress.com
blogger logo

Blogger.com

PLUSY

 • darmowa platforma do prowadzenia bloga
 • łatwa konfiguracja i podpięcie domeny
 • szybka integracja z kontem Google Analytics
 • możliwość zarabianiu na blogu za pośrednictwem Google Adsense
 • łatwy i intuicyjny panel administracyjny
 • kopia zapasowa robiona jest automatycznie
 • sporo darmowych szablonów, z możliwością personalizacji oraz edycją kodu źródłowego

MINUSY

 • blog może zostać w każdej chwili zamknięty i usunięty
 • szablony wyglądają znacznie mniej profesjonalnie niż w przypadku motywów na wordpress.com
 • niezbyt duża ilość szablonów do wyboru
 • 15GB miejsca na dysku na zdjęcia oraz obrazki
 • ubogi panel administracyjny, edycja postów oraz statystyki na blogu

Jeżeli znasz się na prowadzeniu bloga i masz zamiar zarabiać na blogu, to najlepszym rozwiązaniem będzie założenie własnego bloga opartego o znany CMS – WordPress, na swoim serwerze aby mieć pełną kontrolę i dostęp, co z pewnością okaże się przydatne jeśli Twój blog zyska na popularności. Bez problemu wdrożymy na nim odpowiednie reklamy AdSense, aby nasz blog zaczął zarabiać. Sprawdź także alternatywę dla Adsense, co warto umieścić na swoim blogu aby spieniężyć ruch. Z bardziej znanych serwisów opartych o system zarządzania treścią WordPress są z pewnością AntyWeb czy SpidersWeb, strony te odwiedza kilka milionów użytkowników miesięcznie.

Blog na swoim serwerze, czy na darmowej platformie?

Dla osób początkujących, znacznie łatwiejsze i szybsze będzie założenie bloga na jednej z platform blogowych, jest to darmowe oraz nie musimy martwić się o koszty związane z hostingiem czy przedłużeniem domeny na kolejny rok. Zazwyczaj mamy też wiele szablonów graficznych do wyboru. Niemniej jednak platformy blogowe ograniczają nas w kwestii rozwijania własnego bloga pod względem technicznym, np. poprzez użycie sliderów, integrację z systemami społecznościowymi, założenie własnego forum dyskusyjnego czy sklepu internetowego itp.

prowadzenie bloga - WordPress

Zakładanie bloga na własnym serwerze…

Blog na własnym serwerze, oparty na popularnych systemie WordPress, pozwala nam na znacznie większe pole do popisu. Można zarówno zrobić sobie slider, zintegrować blog z Facebookiem czy innym portalem społecznościowym, założyć forum, księgę gości, sklep internetowy, a nawet własny portal społecznościowy.

Założenie bloga na własnym serwerze, wiąże się z koniecznością znajomości wielu zagadnień technicznych, zostają nam wtedy dwie możliwości albo próbujemy sami okiełznać wszystkie napotkane w przyszłości problemy lub zatrudniamy specjalistę/administratora strony, który będzie naprawiał błędy czy wprowadzał zmiany. Zatrudnienie specjalisty jednak kosztuje w granicach od kilkuset nawet do kilku tysięcy złotych, w zależności od tego, co chcemy zrobić ze swoim blogiem. Kolejnym kosztem założenia bloga na własnym serwerze jest zakup domeny oraz hostingu www – tutaj jednak znajdziemy wiele ciekawych promocji i rabatów na hosting. Koszt hostingu na rok może wynosić od kilkunastu złotych do nawet kilkuset złotych za rok. Warto przed zakupem zrobić mały research w sieci oraz poprosić dostawcę o okres próbny, najczęściej jest to 14 dni na testy to z pewnością wystarczy, aby przetestować naszego bloga oraz sprawdzić panel administracyjny hostingu oraz jego intuicyjność.

Podsumowanie – gdzie najlepiej założyć bloga?

Krótko podsumowując – jeśli chcemy mieć skromnego bloga, nie posiadamy dużego kapitału lub umiejętności technicznych – nie ma nic lepszego niż platforma blogowa. Jeżeli zaś posiadamy kapitał bądź umiejętności techniczne i chcemy swojego bloga rozwijać bez narzuconych ograniczeń, nie ma na co czekać – wystarczy zakupić domenę, hosting, pobrać darmowy skrypt WordPress i brać się do działania.

Sprawdź także:


Dodaj komenatarz