Historia kursu Bitcoina, największe wzrosty, spadki BTC

Historia kursu Bitcoina, największe wzrosty, spadki BTCMówiąc, że kupujemy Bitcoin, najczęściej mamy na myśli zakup pewnej części tej kryptowaluty, ponieważ cena całej jednostki jest niesamowicie wysoka. Jednak nie zawsze tak było, bo wahania kursu pierwszego krypto często powodowały sytuacje dość interesujące i nieprzewidywalne. W poniższym artykule przybliżymy więc historię, główne powody oraz największe zmiany kursu BTC od momentu jego powstania.

Początki kursu Bitcoina

Historia kursu Bitcoina rozpoczęła się dokładnie tak, jak w przypadku większości nowych projektów, które nie są jeszcze wystarczająco rozpoznawalne. Oznacza to, że w 2009 roku kurs BTC do PLN mógł wynosić nawet 0. Dziś może się to nie mieścić w głowie, ale należy pamiętać, że Bitcoin był pierwszą kryptowalutą swojego rodzaju, a to oznacza dwie rzeczy. Przede wszystkim ludzie nie wykazywali chęci jego zakupu, a więc nie było popytu na BTC. Jak wiadomo, cena każdego dobra wynika z tego, ile ktoś za nie zapłaci. 

Popyt na Bitcoina zaczął wzrastać dopiero w okolicach 2010 roku, ale wtedy wartość krypto i tak szacowana była na około 40 groszy za 1 BTC. Choć niski, historyczny kurs bitcoina i tak można było swojego czasu uznać za niesamowity wzrost ceny. Wynikał on przede wszystkim z tego, że użytkownicy powoli znajdowali coraz więcej zastosowań dla tej kryptowaluty, a tym samym powstawało więcej miejsc, gdzie użytkownicy wymieniali się informacjami branżowymi. Dziś dzięki stronom internetowym takim jak bitcoin.edu.pl, łatwo poszerzać swoją wiedzę na temat Bitcoina i innych krypto, co pozwala świadomie analizować ich kurs.

Największe wzrosty kursu Bitcoina

Historia ceny Bitcoina przypadająca na końcówkę roku 2012 jest szczególnie interesująca, ponieważ 28 listopada miał miejsce pierwszy halving BTC. Termin ten oznacza okresowe zmniejszanie ilości kryptowaluty, którą mogą wydobyć górnicy. Biorąc pod uwagę to, że podaż Bitcoina jest ograniczona, zmniejszenie nagrody za pracę na rzecz sieci spowodowało zwiększenie popytu na BTC. Przy okazji pierwszego halvingu można było również zaobserwować jeden z największych wzrostów kursu bitcoina w historii. Na przestrzeni roku, cena za 1 BTC z około 12 USD wzrosła bowiem do około 1207 USD.

Największe spadki kursu Bitcoina

Warto pamiętać, że kurs Bitcoina na przestrzeni lat nie był stabilny. Obecność kryptowaluty na giełdach sprawia, że decyzje użytkowników mają realny wpływ na cenę BTC. Jednak największe spadki Bitcoina można było zauważyć, podczas bardziej znaczących wydarzeń i decyzji znaczących graczy. Jednym z powodów oraz faktycznych spadków kursu bitcoina w historii, może być moment wycofania BTC jako środka płatniczego przez Teslę. Decyzja CEO, Elona Muska, spowodowała częściowy spadek popytu na pierwsze krypto, co zauważalnie odbiło się na kursie. Inne znaczące spadki w historii kursu Bitcoina przypadały również na kwiecień 2013, grudzień 2017 czy maj 2021 i często powodowane były zmianami prawnymi lub atakami hakerskimi.

Jak widać, historia kursu bitcoina usłana jest licznymi wzrostami i spadkami, które dobrze odzwierciedlają nastawienie użytkowników do jednej z najbardziej znanych kryptowalut.

Sprawdź także:


Dodaj komenatarz