Jak uchronić dzieci przed internetem?

Jak uchronić dzieci przed internetem?Sposoby ochrony przed zagrożeniami w internecie.

Jest wiele zagrożeń w internecie dla dzieci, można zauważyć, że coraz mniejsze dzieci korzystają z urządzeń połączonych z siecią. Wolny czas spędzają na graniu w gry online oraz oglądania wielu bajek i programów. Niestety nie zawsze rodzic może zwrócić uwagę na to, w co wejdzie jego dziecko korzystając z internetu.

Niestety w dzisiejszych czasach wpisując nawet niewinne słowa można przejść na strony niepożądane. Są to witryny z treściami erotycznymi lub przedstawiające przemoc. Jest wiele stron, z których korzystają podofile, sekty czy inni przestępcy.

Jak chronić dziecko w sieci? Jak uchronić dziecko przed niebezpieczeństwem w sieci?

Aby uchronić dziecko przed zagrożeniami w sieci, warto przede wszystkim szczerze porozmawiać. Trzeba wytłumaczyć dzieciom, że pod żadnym pozorem nie mogą podawać danych osobowych w sieci. Warto stworzyć listę stron, z których dziecko może korzystać. Nie można zabronić całkowicie korzystania z sieci, bo i tak zrobi to na przykład będąc u kolegi lub w szkole.

Warto blokować wszystkie możliwe formy płatności hasłami, aby dziecko nie naraziło rodziców na szkody finansowe. Dzieje się to szczególnie przy grach komputerowych.

Aby zabezpieczyć system przed obrazami niepożądanymi, jest to pornografa, wulgaryzmy, przemoc, rasizm, trzeba ustawić odpowiedni filtr w przeglądarce. Jest to tak zwany Filtr Rodzinny. Wchodząc w wyszukiwarkę, trzeba połączyć się z Google.com, następnie wejść w Ustawienia (Preferences). Należy zaznaczyć opcję dokładnego filtrowania każdego tekstu oraz wszystkich zdjęć. Na koniec zapisać ustawienia.

Warto zapoznać się oraz dziecko z Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie. Opisuje on zasady kultury internetowej. Jakich słów nie używać, co robić kiedy poznajemy nową osobę, gdzie zgłaszamy przestępstwo.

Sprawdź także:


Dodaj komenatarz