Jak zmierzyć swój internet?

Jak zmierzyć swój internet?


Dostawcy internetu na swoich stronach lub reklamach obiecują i oferują szybkie i niezawodne prędkości internetu, jednak stan faktyczny nie zawsze odzwierciedla to co zostało spisane na umowie. Rzeczywista prędkość internetu często bywa znacznie słabsza, dlaczego tak się dzieje? Dostawcy przeważnie zwalają winę na obciążenia sygnału, najlepszym rozwiązaniem aby sprawdzić szybkość swojego internetu jest wykonanie testu aby przekonać się czy ISP (Internet Service Provider) zapewnia prędkość wskazaną w umowie. Bywają przypadki, w których internet okazuje się znacznie wolniejszy niż w zapisie, masz wtedy podstawę do uzyskania z tego tytułu rekompensaty lub wypowiedzenia umowy z dostawcą internetu.

Jak wykonać poprawnie pomiar Speed Test Online?

W celu zmierzenia prędkości internetu zrób test, aby poznać swoją szybkość internetu. Dzięki testowi szybkości łącza dowiesz się, z jaką prędkością możesz pobierać i wysyłać dane z komputera.

1. Uruchom test prędkości łącza internetowego na speedtestonline.pl , klikając na przycisk Uruchom test.

2. W pierwszej kolejności tester bada opóźnienie podczas wykonywania zadanych operacji (jitter, ping), następnie prędkość pobierania danych z internetu, zaś w trzecim etapie, prędkość wysyłania danych z komputera do internetu. Po zakończeniu pierwszego etapu testu automatycznie uruchomi się drugi i trzeci. Pod wynikami pomiaru masz możliwość sprawdzenie swojego aktualnego adresu IP, jeżeli chcesz zlokalizować adres IP udaj się na podstronę Geolokalizacja IP , aby uzyskać więcej szczegółów.

Wiele osób zastanawia się co oznacza pomiar “Ping”, internauci, którzy grają w gry zdają sobie sprawę, że jest to opóźnienie.Popularny “ping” to wartość opóźnienia, jaka dzieli odbierane lub wysyłane przez nas dane od miejsca w sieci, z którym chcemy się połączyć. Zasada pomiaru jest prosta, im niższy wartość Ping tym wyższa jest jakość naszego połączenia internetowego, strony wczytują się szybciej, filmy buforują się płynniej a gry internetowe nie lagują podczas gry. Jeżeli wynik pomiaru wskazuje ping w okolicach 20-60 ms to przyzwoity wynik. Wynik powyżej 100 ms może już być odczuwalny podczas korzystania internetu.

Pamiętajmy też, że jeśli łączymy się z internetem za pośrednictwem sieci EDGE, 3G lub LTE, to nawet w przypadku uzyskania wysokich prędkości pobierania i wysyłania ping będzie wyższy niż w przypadku połączenia lokalnego o podobnych parametrach.

3. Po zakończeniu całego testu, która trwa kilkanaście sekund, pojawi się ostateczny i rzeczywisty wynik. Warto powtórzyć kilka razy pomiar w celu weryfikacji wyników.

wynik speed test

4. Wyniki prędkości ściągania (download) oraz wysyłania danych (upload) podane są w megabitach na sekundę. W takiej formie parametry łącza są podawane przez dostawcę internetu. Wynik opóźnienie podczas wykonywania zadanych operacji (ping) jest podany w milisekundach.

Dodaj komenatarz