Od czego zależy szybkość otwierania strony WWW

Od czego zależy szybkość otwierania strony WWWBadania wskazują, że aż 80% czasu potrzebnego na otworzenie witryny internetowej zależy od prędkości jej przesyłania do przeglądarki, natomiast tylko 20% związane jest z jej wygenerowaniem na serwerze. Jeśli posiadasz stronę WWW, z której korzystają głównie klienci z Polski, powinieneś rozważyć, czy utrzymywanie jej na zagranicznych serwerach jest dobrym pomysłem. Po co skazywać ją na dodatkowe opóźnienia?

Wydajność serwera to nie wszystko

Większość użytkowników i webmasterów jest przekonana, że czas otwierania serwisu internetowego najbardziej zależy od wydajności serwera. To jednak nie jest prawda, co na pierwszy rzut oka może się wydawać twierdzeniem kontrowersyjnym i szokującym. W rzeczywistości największy wpływ na szybkość ładowania strony WWW ma prędkość przesyłania informacji. Danych, na poparcie tej tezy, dostarczają codzienne obserwacje serwisów opartych o najpopularniejszy CMS, czyli WordPress. Przeciętny czas ich otwierania oscyluje wokół 2 sekund, natomiast wykonywanie skryptu PHP zajmuje zaledwie 0,2 sekundy! Optymalizując wydajność serwera możemy liczyć na oszczędność rzędu nie większą niż ułamek sekundy. Stąd już tylko krok do konstatacji, że najważniejszą kwestią dla każdego webmastera i właściciela strony WWW powinno być przyspieszenie przesyłania danych. Pozwoli to zaoszczędzić aż 1,8 sekundy!

Content Delivery Network

Czas przesyłania plików witryny internetowej zależy od odległości między przeglądarką a serwerem. Oznacza to, że jeśli próbujemy otworzyć tę samą stronę WWW raz z południa Polski, a raz z Hiszpanii, to prędkość jej generowania może zmniejszyć się kilkakrotnie. Dzieje się tak dlatego, że zmienia się fizyczny dystans pomiędzy przeglądarką użytkownika i serwerem, na którym działa odwiedzana witryna.

Z pomocą przychodzi technologia Content Delivery Network (CDN), która umożliwia umieszczanie statycznych plików strony WWW w lokalizacjach bliższych konkretnemu Internaucie. Prowadzi to do braku potrzeby przesyłania wszystkich danych witryny pomiędzy Data Center w Warszawie a przeglądarką użytkownika mieszkającego w Gdyni czy Madrycie. Większość danych niezbędnych do otworzenia serwisu będzie przechowywanych na serwerach w miastach bliższych odwiedzającemu, co automatycznie skróci czas otwierani strony WWW.

Lokalizacja użytkowników ma znaczenie

Jeśli jesteś właścicielem strony internetowej, to musisz odpowiedzieć sobie na ważne pytanie – czy odbiorcami Twojej witryny są głównie użytkownicy z Polski? Jeśli jest ona wyłącznie polskojęzyczna, to powinieneś wiedzieć, że statystycznie rzecz biorąc, ok. 80% odwiedzających łączy się z nią z terenu naszego kraju. Tym samym umieszczenie jej na zagranicznych serwerach tylko spowolni jej działanie dla polskich klientów. Powinieneś zatem wybierać taki hosting, który będzie dopasowany do charakterystyki Twojej działalności. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem okaże się z pewnością usługa korzystająca z sieci CDN, która posiada węzły oraz punkty wymiany ruchu z operatorami w największych miastach w kraju. To najlepsze rozwiązanie, żeby przyspieszyć Twój serwis WWW.

Nie czekaj, tylko już dzisiaj sprawdź lokalizację swojego serwera. Jeśli nie korzysta on z polskiej sieci Content Delivery Network, to koniecznie rozważ jego zmianę. W końcu włożyłeś mnóstwo pracy w budowę i poprawne działanie serwisu internetowego, dlaczego ostatnie, czegoś byś sobie życzył, to niepotrzebne opóźnienia. Zamień hosting strony internetowej na taki, który posiada węzły CDN w Polsce, a Twoja witryna może przyspieszyć nawet o kilkadziesiąt procent!

Sprawdź także:


Dodaj komenatarz