Radar opadów – jak sprawdzić gdzie pada deszcz?

Radar opadów – jak sprawdzić gdzie pada deszcz?Wiosna tuż, tuż! Jak wiemy wiosna i lato to dość gorący okres, który przynosi wiele opadów deszczu oraz gwałtownych i silnych burz. Z powodu gwałtownego ocieplenia klimatu zjawiska te znacznie przybrały na sile oraz częstotliwości. Wiele osób obawia się podobnych sytuacji jak dwa lata temu, gdzie przez Polskę przeszły silne burze z gradem i opadami deszczu oraz huraganowym wiatrem, który niosły za sobie wiele szkód i zniszczeń.

Jak sprawdzić występowanie burz oraz opadów deszczu w Polsce oraz Europie?

W sieci znajdziemy wiele aplikacji mobilnych oraz internetowych narzędzi, które ostrzegają nas przed gwałtownymi burzami oraz opadami deszczu występującymi w naszej okolicy. Powiadomienia te bez wątpienia są ważnym elementem skutecznej ochrony przed burzami. W przypadku gwałtownych burz i opadów deszczu z pomocą mogą przyjść dostępne w internecie radary burz oraz radar opadów na żywo. Urządzenia te pozwalają nam sprawdzić w czasie rzeczywistym aktualną mapę burzowa Polski oraz Europy. Radar opadów oraz mapa deszczu online dostępna jest na stronie – https://radarburz.pl/radar-opadow/. Aplikacja ta nie wymaga dodatkowego oprogramowania, a wszystkie dane udostępnianie są na żywo na mapie. Bez trudu sprawdzimy na radarze opadów, gdzie aktualnie są opady deszczu oraz w jakim kierunku podążają chmury burzowe.

Mapa burzowa Polski

Mapa burzowa Polski – radarburz.pl

Zasady bezpieczeństwa w czasie gwałtownych opadów deszczu oraz burz.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak niebezpieczne potrafią być silne opady deszczu. Przy silnych opadach towarzyszy najczęściej porywisty wiatr, który przynosi często wiele zniszczeń. Należy pamiętać przede wszystkim, aby nie chować się pod drzewami lub różnego rodzaju słabej konstrukcji budowlami np. wiaty, przystanki autobusowe. Jeżeli posiadamy w swoim domu lub mieszkaniu taras, balkon należy na czas burzy schować wszystkie elementy, które mogę zostać porwane przez wiatr. Wszystkie ciężkie elementy mogą stworzyć dodatkowe zagrożenie. Jeżeli podczas silnego opadu towarzyszy także burza warto pamiętać, aby unikać kontaktu z metalowymi konstrukcjami oraz wyłączyć urządzenia elektryczne np. smartfon. W przypadku spotkania burzy w czasie podróży w górach lub nad jeziorem należy jak najszybciej udać się do najbliższego budynku w celu schronienia.

Sprawdź także:


Dodaj komenatarz