Ping Test – Sprawdź Ping Check

Co to jest Ping Test?

Narzędzie internetowe Ping Test zostało stworzone w celu sprawdzenia wysokości pingu (opóźnienia) naszego połączenia internetowego. Szybki test pozwala sprawdza połączenie między komputerem a np. stronami WWW, znajdujących się w sieci. Wysokość pingu uzależniona jest od wielu czynników, ale to właśnie wysoki ping jest głównym problemem podczas grania w gry online oraz oglądania filmów, powoduje lagi oraz ciągłe buforowanie wideo, spowodowane to jest ilością zgubionych pakietów podczas transmisji.

W jakich jednostkach mierzymy ping?

Wiele aplikacji typu speed test pozwala na sprawdzenie wysokości pingu. Do dokładniejszych pomiarów warto korzystać z narzędzia Speed Test Ookla, niezależnego pomiaru. Dostawcy w Polsce często korzystają z tego rozwiązania na swoich witrynach. Każdy klient może zweryfikować rzeczywistą prędkość pobierania danych oraz wysokość ping. Ping mierzony jest zazwyczaj w milisekundach (ms), jeżeli wynik jest niski nasz internet ma wysoką jakość połączenia - strony wczytują się szybko oraz nie zobaczymy lagów podczas rozgrywek online.

Jaki powinien być ping i jak poprawić jego wynik?

W przypadku pomiaru ping, zasada jest prosta. Im niższy wynnik tym nasze połączenie jest stabilniejsze i cechuje się wyzszą jakością. Podczas przeglądania stron internetowych, portali social media czy youtube jest to ważne, aby nie odczuć tzw lagów. Przyjęło się, że dobry wynik ping testu oscyluję w graniach 20 - 30 ms, to pozwala na sprawne poruszanie się po sieci, oglądanie filmów czy transmisji na żywo oraz granie w gry live. Mając taki wynik pomiaru nie odczuwamy żądnych opóźnień. Jeśli jednak nasz wyniki jest powyżej 40 ms, też nie powinien nasz przestraszyć również da się komfortowo przeglądać internet z takim wynikiem. Problemy zaczynają się głównie wtedy, jeśli nasz ping ma wysokość 80 ms i powyżej, granie w gry online staje się problematyczne przez ciągłe opóźnienie, oglądanie filmów online zakończy się ciągłym buforowaniem co kilka sekund, klatkowanie obrazu i inne irytujące problemy. Na blogu Speed test opisaliśmy jak skutecznie zmniejszyć wysokość ping w popularnych grach sieciowych, odsyłam do artykułu: Jak zmniejszyć ping w grach sieciowych?