Jak przyspieszyć internet? Sprawdzone sposoby!

Jak przyspieszyć internet? Sprawdzone sposoby!Internet to niewątpliwe skarbnica wiedzy i rozrywki, przeciętny użytkownik spędza kilka godzin dziennie przed ekranem swojego komputera czy smartphon’a. Jedni grają w gry, oglądają filmy czy seriale, czytają najnowsze informacje czy rozmawiają z przyjaciółmi na portalach społecznościowych, w takich przypadkach najbardziej frustrującą rzeczą jest wolny internet. Jest kilka wskazówek jak skutecznie przyspieszyć internet. W tym artykule postaramy się przedstawić najprostsze oraz najbardziej skuteczne sposoby.

Na stronie SpeedTestOnline.pl otrzymamy dane o średniej prędkości pobierania i wysyłania. Test zajmuje tylko kilka chwil i nie musisz niczego pobierać ani instalować. Dowiesz się, czy uzyskujesz prędkości, które gwarantuje twój operator. Jeśli nie wiesz, jakie prędkości masz zapisane w umowie, skontaktuj się z usługodawcą.

Wielu dostawców usług internetowych zaczyna używać światłowodów zamiast miedzianych kabli telefonicznych, aby oferować superszybki internet szerokopasmowy. W Polsce niestety nadal nie jest on dostępny w każdym miejscu. Ten rodzaj połączenia może oferować prędkość pobierania nawet do 100 MB/s.

Jak przyspieszyć internet?

W godzinach szczytu, zwykle między godziną 18:00 a 23:00, możesz zauważyć spowolnienie swojego łącza internetowego. Co jednak jeśli nasz internet również w ciągu dnia działa zbyt wolno? Warto przeczytać nasze wskazówki, być może któraś z nich okaże się przydatna w waszym przypadku i pomoże przyspieszyć internet.

  • Sprawdź, czy nie przekroczyłeś miesięcznego limitu pobierania lub transferu danych. Niektórzy dostawcy internetu po wykorzystaniu limitu określone w umowie, znacznie zwalniają prędkość internetu. Połączenie drastycznie zwalania, co uniemożliwia płynne surfowanie po sieci.
  • Programy działające w tle. Mogą znacznie spowolnić działanie internetu przez to, że cały czas wykorzystując przepustowość potrzebną do ważniejszych rzeczy. Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie liczby programów działających w tle. Wkrótce pojawi się artykuł jak wyłączyć programy uruchamiane automatycznie w systemie Windows oraz Mac.
  • Dodanie do przeglądarki rozszerzenia AdBlock, w celu blokowania reklam  w wielu uciążliwych formatach, od wyskakujących okienek (tzw. pop-up) po automatyczne reklamy wideo, które potrafią pożerać sporo transferu. AdBlock blokuje również skrypty do kopania kryptowalut.
  • Częste czyszczenie pamięci podręcznej w przeglądarkach, może przyspieszyć komputer jednak możemy odnieść wrażenie, że internet w pewnym stopni zwolnił ponieważ musi na nowo pobierać statyczne elementy strony (kod HTML, CSS, grafiki), które były wcześniej zapisane w pamięci podręcznej.
  • Upewnij się, że posiadasz na swoim komputerze zainstalowane i aktualizowane oprogramowanie antywirusowe. Wirusy i adware mogą spowolnić twój komputer oraz internet.
  • Pamiętaj o zabezpieczeniu swojego routera hasłem. Jeśli używasz Wi-Fi (internet bezprzewodowy), upewnij się, że jest on chroniony hasłem, będziesz miał pewności, że nikt poza członkami twojej rodziny nie ma możliwości podłączenia się do wi-fi.
  • Wymiana routera na nowszy model. Jak wiemy sprzęt kilku letni często nie spełnia już swoich funkcji tak jak powinien, dlatego zalecana może być zmiana sprzętu, na taki który pozwoli wzmocnić sygnał. Nowoczesne routery mają cztery lub nawet więcej anten, zoptymalizowane pod kątem różnych rodzajów sygnałów.
  • Jeśli używasz laptopa z połączeniem bezprzewodowym, spróbuj go użyć w innym pomieszczeniu lub zamiast tego rozważ użycie kabla sieciowego do połączenia z routerem. Podobnie sytuacja ma się routera, sprawdź kilka miejsc w mieszkaniu aby ustawić go w takim miejscu, w którym sygnał jest najmocniejszy.

 

 

Sprawdź także:


Dodaj komenatarz