Najprościej wyjaśniając, hosting to usługa wynajmu miejsca na serwerze. W Polsce istnieje wiele firm hostingowych, dlatego musisz pamiętać, że wybór właściwego hostingu ma kluczowe znaczenie dla sprawnego funkcjonowania Twojej strony internetowej. Jeżeli strona często będzie niedostępna, jest duża szansa, że użytkownik zdecyduje się na skorzystanie z pomocy konkurencji. Taka sytuacja może również negatywnie wpłynąć na wizerunek Twojej marki.
Decyzja dotycząca wyboru odpowiedniego hostingu powinna być bardzo dobrze przemyślana. Zebraliśmy kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne.
Rodzaj hostingu. Hosting współdzielony, VPS a może dedykowany? Zastanów się, jakie są Twoje podstawowe oczekiwania i potrzeby. Hosting współdzielony przydaje się zwykle na początek, zwłaszcza jeżeli zależy Ci na stosunkowo tanim rozwiązaniu. Hosting dedykowany prawdopodobnie będzie droższy, ale jest zalecany w przypadku dużych serwisów lub sklepów internetowych. Innymi słowy – rodzaj hostingu należy dopasować do wielkości prowadzonej działalności.
Koszt hostingu. Sprawdzając ceny hostingu zawsze upewniaj się, czy podawane są kwoty netto czy brutto. Cena hostingu jest w dużej mierze uzależniona od jego rodzaju oraz jakości oferowanych usług.
Uptime. Uptime to wskaźnik pokazujący, w jakim procencie dany serwer działa bez jakiejkolwiek awarii. Im jest wyższy, tym lepiej. Uptime powie Ci więc wiele o jakości działania serwera, które będzie miało podstawowe znaczenie dla sprawnego działania Twojej strony www.
Pomoc techniczna. Analizując oferty usług hostingowych, koniecznie zwróć uwagę na to, czy w ramach usługi będziesz mógł/mogła liczyć na wsparcie techniczne oraz – co ważne – jaki jest czas reakcji help desku. Upewnij się również, w jakim zakresie będzie Ci udzielona pomoc techniczna w ramach wybranego przez Ciebie pakietu.
Skalowalność. Wybierając odpowiedni hosting myśl przyszłościowo. Bardzo możliwe, że w przyszłości Twoja strona www zacznie się szybko rozrastać, w związku z tym dotychczasowe usługi hostingowe przestaną być dla niej wystarczające. Właśnie dlatego, już na etapie decydowania się na konkretny hosting, sprawdź, czy jest to skalowane rozwiązanie, które w przyszłości będzie można dostosować do Twoich nowych potrzeb. Wybierając konkretny pakiet usług weź pod uwagę również wszelkie ograniczenia, jakie zostaną na Ciebie nałożone i poproś o informacje co się stanie, jeżeli jednak je przekroczysz.
Częstotliwość wykonywania kopii zapasowych. Forma hostingowa powinna regularnie wykonywać kopie zapasowe danych. To bardzo ważne dla ich bezpieczeństwa, ponieważ pozwala na odzyskanie danych, jeżeli w wyniku jakichkolwiek problemów zostaną one utracone. Istotne jest jednak nie tylko wykonywanie takich kopii, ale również częstotliwość z jaką są one robione. Powinna być ona na tyle duża, żeby ewentualne straty danych były możliwie jak najmniejsze.
Bezpieczeństwo poczty mailowej. Wybierając hosting musisz zwrócić uwagę nie tylko na to, ile skrzynek pocztowych maksymalnie możesz posiadać, ale również na kwestie bezpieczeństwa poczty mailowej. Stosowane zabezpieczenia nie powinny pozwalać, żeby jakakolwiek osoba postronna mogła się pod Ciebie podszyć.
Więcej informacji na temat tego, jak wybrać skuteczny hosting znajdziesz na stronie internetowej https://landingi.com/pl/blog/czym-jest-hosting-i-na-jaki-sie-zdecydowac-wskazowki-na-poczatek/. Pamiętaj, żeby tę decyzję podejmować rozsądnie, po dokładnym przemyśleniu, ponieważ jakość usług hostingowych będzie wpływała na funkcjonowanie Twojej strony www.