Serwer rack – najważniejsze informacje

Serwer rack – najważniejsze informacje



Serwer rack to jednostka serwerowa przystosowana do zamontowania w szafie typu rack. To bardzo wygodne rozwiązanie, z którego mogą korzystać zarówno niewielkie firmy potrzebujące własnej infrastruktury serwerowej, jak i technologiczni giganci oferujący swoje usługi na całym świecie.

Czym jest serwer rack?

Serwer rack to w zasadzie komputer pełniący rolę serwera, przystosowany do montażu w teleinformatycznej szafie rack, charakteryzującej się konkretnymi wymiarami. Istnieje kilka standardów wymiarów szaf rack, nas jednak interesuje najczęściej spotykany model o szerokości 19 cali (48,26 cm). Ilość wolnego miejsca po odliczeniu szerokości dwóch bocznych ścian wynosi 17,75 cala (45 cm). Istnieją jeszcze stojaki o szerokości 10, 11, 21 czy 23 cale, tym niemniej dziewiętnastocalowe racki cieszą się największą popularnością.

Z kolei wysokość takiej szafy mierzy się w tzw. jednostkach U. U ma wymiar pojedynczego slotu na serwer i wynosi 1,75 cala (nieco ponad 44 mm). Łączna wysokość szafy rack wynosi zazwyczaj 42U (180 cm), chociaż niekiedy spotyka się również obudowy mające 45U.

Dlaczego te liczby są tak ważne? Ponieważ pozwalają na dokładne zaplanowanie ilości serwerów w pojedynczej szafie. Poszczególne urządzenia mają zazwyczaj tę samą szerokość, przystosowaną do szerokości obudowy. Z kolei ich wysokość jest wielokrotnością jednostki U – 2U, 4U itd. Mocowanie serwerów w szafie również jest standaryzowane. Do tego celu służą śruby, nakrętki klatkowe, półki na szynach itp. Dzięki temu możemy wykorzystać całą dostępną przestrzeń przeznaczoną na serwery.

Czy serwery rack zawsze muszą być umieszczone w specjalnej szafie?

Teoretycznie nie. Jeżeli mamy na przykład pojedynczy serwer, to w zasadzie można go trzymać nawet na biurku. Natomiast przy większej liczbie jednostek standardowa obudowa rack jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, także ze względu na możliwość montażu zintegrowanego chłodzenia obsługującego wszystkie serwery znajdujące się w jednym miejscu. Co więcej, w ten sposób można również zamontować listwy zasilające, prowadnice, dodatkowe półki, oświetlenie, przepusty kablowe itp.

Poza tym warto pamiętać, że serwery rack to generalnie standardowe komputery. Mają własne dyski twarde oraz pamięć RAM, procesory (jeden lub więcej, w zależności od modelu) oraz dość proste chłodzenie (szczeliny w panelu przednim + kilka wentylatorów z tyłu). Niektóre modele posiadają kartę graficzną, a także dwa zasilacze – jedne główny i jeden zapasowy (redundantny), który uruchamia się natychmiast po ewentualnej awarii głównego. Poza tym do serwerów rack można podłączyć urządzenia peryferyjne – mysz, klawiaturę czy konsolę serwerową, na przykład dzięki dostępnym portom USB. Na takim sprzęcie można również zainstalować system operacyjny – od standardowego Windowsa, po Windows Server, Debian, Ubuntu itd.

Zastosowanie serwerów rack

Trudno jednoznacznie wskazać konkretne zastosowanie serwerów rack, ponieważ mogą one być używane przez każdy podmiot, który ma potrzebę posiadania własnej architektury serwerowej. Międzynarodowe korporacje, przedsiębiorstwa, urzędy, instytucje publiczne, uczelnie, sądy, osoby prywatne, szkoły, duże, średnie oraz małe firmy usługowe i wiele, wiele innych – serwery rack mogą być użytkowane w każdym z tych miejsc. Jedyną kwestią, która realnie może decydować o skorzystaniu z tego typu infrastruktury, jest brak fizycznego miejsca na standardowe serwery typu Tower. Pod tym względem rack jest po prostu wygodniejszy.

ujitsu serwer rx1330m4

Sprawdź także:


Dodaj komenatarz