Jak wybrać internet mobilny? Zobacz na co zwrócić uwagę!

Jak wybrać internet mobilny? Zobacz na co zwrócić uwagę!Pewnie nie raz dostaliście ofertę świetnego Internetu mobilnego, który z powodzeniem mógłby zastąpić Internet stacjonarny. Największym plusem Internetu mobilnego jest to, że nie jesteśmy przywiązani do jednego miejsca, a możemy zabrać go ze sobą niemalże wszędzie.

Jednak po dokonaniu wszelkich formalności i podpisaniu umowy, okazuje się, że wcale nie jest tak kolorowo jak to zostało przedstawione na początku. Nagle na światło dzienne wychodzą różnego rodzaju kruczki, zapisane w umowie drobnym maczkiem. Okres trwania umowy trwa przeważnie dwa lata i jej rozwiązanie nie jest łatwe.

Przygotujcie się dobrze do wyboru Internetu, zanim wpadniecie w pułapkę i będziecie musieli płacić za Internet, który nie spełnia waszych oczekiwać. Pomożemy Wam w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

do kiego skierowany jest internet mobilnyDo kogo skierowany jest internet mobilny?

Internet mobilny nie jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich. Z całą pewnością będzie on odpowiedni dla osób, które pracują w terenie, albo dla studentów, którzy często zmieniają miejsce zamieszkanie. Sprawdzi się on również w starszym budownictwie albo na obrzeżach miast, gdzie niestety jeszcze nie docierają światłowody. Miłośnicy gier mogą się jednak rozczarować Internetem mobilnym, a to dlatego, że nie zawsze będzie on miał zadowalający ping. Może on również okazać się nietrafiony dla fanów Torrentów oraz osób, które wręcz nałogowo ściągają z sieci bardzo dużo danych.

Jeśli jednak zależy Tobie na Internecie mobilnym, ale wiesz, że często korzystasz YouTube i pobierasz gry, zadbaj o odpowiednią pojemność pakietu.


Oczekiwania kontra rzeczywistość

Na wszystkie transfery podawane w reklamach i na plakatach trzeba patrzeć z przymrużeniem oka. Ogromny wpływ na te wielkości ma region, po którym poruszamy się z Internetem mobilnym. Najczęściej pobieranie jest na poziomie od 15 do 40 Mb/s, a wysyłanie na poziomie 15 – 30 Mb/s. Oczywiście możliwe jest uzyskanie lepszych wyników, ale najczęściej osiągane jest to z samego rana albo w środku nocy. Jeżeli nie posiadasz dostępu do LTE możesz osiągnąć pobieranie na poziomie 10 Mb/s. Ponadto należy zwrócić uwagę, czy technologia jaką posiadasz została objęta nielimitowanym transferem.

Nie ufaj komentarzom w sieci

Obecnie Internet traktowany jest przez większość społeczeństwa jak coś oczywistego, tak jak ciepła woda, czy prąd. Powszechność Internetu sprawiła, że w sieci aż roi się od hejtu. Jak tylko Internet przestanie działać, albo zacznie działać wolniej użytkownicy wylewają swoje żale na publicznych forach. Ciężko natomiast doszukać się komentarzy osób, które by chwaliły prędkość Internetu czy jego niezawodność, gdyż uważamy to za coś oczywistego. W końcu za to płacimy.

 

Speed Testy

Jeśli nie komentarzom w sieci to może warto zaufać konkretnemu narzędziu, które zostało stworzone specjalnie po to, aby mierzyć szybkość internetu.  Również na stronie speedtestonline.pl masz możliwość sprawdzenie prędkości swojego łącza internetowego. Jeżeli takim stronom z jakiegoś powodu też nie ufasz pozostaje Tobie samodzielne pobranie dużego pliku i wyliczenie szybkości posiadanego połączenia. Z całą pewnością otrzymany wynik będzie najbliższy rzeczywistemu.

zasięg internetu w mieścieMapa zasięgu internetu mobilnego

Wiarygodność takich map jest podważana już przez samych operatorów, gdyż podkreślają oni, że są to jedynie dane orientacyjne.Zasięg prezentowany na tego typu mapach odnosi się do zasięgu poza budynkiem, a może zdarzyć się tak, że budynek stanowi klatkę Faradaya i tłumi wszystkie sygnały. Co prawda sieci komórkowe w ostatnich latach mocno inwestują w rozwój infrastruktury, ale mimo wszystko zapoznanie się z mapką zasięgu jest konieczne.


Nie patrz na innych, tylko na siebie!

Nie warto sugerować się opinią nieznanych osób przeczytaną w sieci, mało tego, nie powinniście nawet sugerować się opiniami bliższych znajomych. Każda osoba ma inne potrzeby. Najlepiej samodzielnie przetestować Internet. Tylko wtedy będziesz miał możliwość sprawdzenia go w domu i w miejscach, w których masz zamiar z niego korzystać.Wiele sieci posiada tzw. oferty na „próbę”, nie ma co się zastanawiać tylko samemu przetestować.

umowa podpisana z telemarketeremTelemarketer nie da Tobie więcej!

Telemarketerzy są specjalnie szkoleni do tego, aby tak przedstawić ofertę, aby wydawała się ona najlepsza ze wszystkich możliwych. Skupiają się wyłącznie na zaletach, pomijając albo ukrywając wady. Niekiedy nie jesteśmy w stanie dobrze się zastanowić i wszystkiego sobie poukładać w głowie, a tu nagle słyszmy, że umowa już jest gotowa i za chwilę może być do nas wysłana. Wysłuchaj, podziękuj i sprawdź ofertę na stronie, albo w punkcie. Konsultanci telefoniczny naprawdę nie zaproponują Tobie lepszych warunków, to tylko tak dobrze brzmi.


Umowa podpisana przez internet jest korzystniejsza

To prawda, że umowy podpisywane przez Internet są korzystniejsze. Może to być związane z tańszą opłatą, albo większym pakietem w tej samej cenie. Spowodowane jest to tym, że operator ponosi mniejsze koszty niż podczas umowy podpisywanej za pośrednictwem infolinii czy konsultanta w salonie stacjonarnym. Pamiętaj, że podczas sprzedaży zdalnej masz prawo do zwrotu.

prędkość internetu LTELTE bez limitu to bzdura!

Tak naprawdę prawie wszystkie oferty mobilnego Internetu posiadają limity. Jeśli nie jest on jasno określony, to na pewno znajdziesz informacje na ten temat w regulaminie.

Informacja o nielimitowanym LTE powinno uruchomić w Twojej głowie czerwoną lampkę. Trzeba szybko doszukać się informacji jakie limity będą nas obowiązywały po wykorzystaniu „nielimitowanych” gigabajtów, a także do jakiej szybkości może nas operator ograniczyć zgodnie z zasadami FUP, przeważnie jest to prędkość 16-64 kb/s.


Zadbaj o pakiet podstawowy!

Zagwarantowane masz wyłącznie to co operator określa mianem pakietu podstawowego, no możesz mieć jeszcze pewność co do tego co zostało określone jako „limit w nielimitowanym” internecie. Pozostałe elementy prędzej czy później operator będzie ograniczał. Bez względu na nielimitowane obietnice zwróć uwagę, aby zdobyć jak największy pakiet podstawowy.

Łączenie usług wychodzi na plus

Posiadając telefon komórkowy w danej sieci, warto sprawdzić, czy nie ma ona czasem dla swojego stałego klienta atrakcyjnej oferty na Internet mobilny. Nie da się ukryć, że najbardziej rozbudowany program lojalnościowy na chwilę obecną posiada Plus oraz Orange. Niekiedy poszukuje się czegoś bardzo długo, a tak naprawdę najlepsza oferta może być na wyciągnięcie ręki.

Reasumując – nasze wnioski

Internet mobilny jest przydatną usługą, zwłaszcza dla osób, które zamieszczają w sieci dużo filmów i zdjęć.  Niestety wybranie odpowiedniej oferty nie jest prostą rzeczą i może się okazać, że kupimy kota w worku. Umowa podpisana z operatorem będzie ciągnęła się kilkanaście miesięcy więc zróbcie wszystko, aby ta decyzja była jak najbardziej przemyślana i trafiona.

My życzymy Wam dobrych wyborów i żeby Internet mobilny Was nie zawodził.

Sprawdź także:


Dodaj komenatarz