Radio internetowe – jak słuchać stacji radiowych przez internet?

Radio internetowe – jak słuchać stacji radiowych przez internet?Wiele osób uważa, że w dobie rozkwitu platformy YouTube oraz muzycznych serwisów streamingowych takich jak Spotify czy Tidal, słuchanie radia internetowego na komputerze lub telefonie nie jest często spotykanie. Nic bardziej mylnego, radio internetowe wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Stacje radiowe nadal zyskują wielu stałych słuchaczy, oprócz świetnej muzyki w radiu znajdziemy także tematyczne audycje, które przyciągają słuchaczy. W tym poradniku przedstawiamy, jak słuchać radia przez internet na komputerze oraz smartfonie, bez instalacji dodatkowego oprogramowania.

Jakie stacje nadają swoje audycje w internecie?

Aktualnie większość znanych nam stacji radiowych nadaje swoje audycje także przez internet. Audycje można słuchać na oficjalnych stronach stacji radiowych oraz na platformach skupiających internetowe stacje radiowe. Dostępność stacji radiowych w internecie powoduje znaczny wzrost słuchaczy. Nowymi słuchaczami są głównie te osoby, które nie posiadają w swoich domach tradycyjnych odbiorników radiowych. Większość nadawców polskich umożliwia słuchanie swoich audycji w internecie za darmo. Oprócz najpopularniejszych stacji radiowych takich jak: Radio ZET, Meloradio, RMF FM, Eska czy zyskująca dużą popularność radio Nowy Świat, w sieci znajdziemy także wiele mniejszych stacji, które zaczynają swój rozwój od nadawania swoich programów tylko i włącznie przez internet. Wiele nowych rozgłośni radiowych stawia na nisze, w której mają znacznie większą szansę na dotarcie do swojej grupy docelowej. Większość popularnych stacji radiowych stawia na muzykę popularną tzw.: radiową, czyli pop, rock, dance. Niszowe stacje radiowe często nadają muzykę, która nie trafia do szerszego grona odbiorców. Dzięki ogromnej ilości dostępnych stacji radiowych w internecie każdy miłośnik dobrej muzyki znajdzie odpowiednie radio dla siebie. Oprócz polskich stacji radiowych, internauci słuchający radio online mają możliwość odbioru dodatkowych kilku tysięcy stacji radiowych nadających na całym świecie.

Jak słuchać radio internetowe na komputerze lub telefonie?

W sieci znajdziemy kilka sprawdzonych sposób na odszukanie swoich ulubionych stacji radiowych, które spełnią nasze muzyczne oczekiwania. Najlepszy sposobem na słuchanie radia przez internet jest skorzystanie z platform, które skupiają w jednym miejscu kilkanaście lub kilkadziesiąt najlepszych stacji radiowych. Do polecanych serwisów na pewno warto zaliczyć stronę radiofmonline.pl, na stronie znajdziemy ponad 90 polskich stacji radiowych. W bazie znajdziemy największe stacje radiowe, lokalne radia oraz początkujące radia, dodatkowo na stronie znajdziemy także poradniki jak stworzyć własne radio internetowe oraz jak słuchać najnowszych audycji bez instalacji dodatkowego oprogramowania czy zakupu dodatkowego sprzętu. Na stronach skupiających stacje radiowych w jednym miejscu, znajdziemy linki i audycje do wielu internetowych stacji radiowych.

Jak odbierać radio internetowe?

Wiele osób zastanawia się jak odbierać radio internetowe? Najlepszym sposobem jest bezpośredni odbiór audycji na komputerze lub laptopie. Każde radio internetowej lub stacja radiowa posiada swój unikalny link do streamu. Na wielu stronach możemy wpisać bezpośredni link do streamu i rozpocząć odbiór audycji. W przypadku platform skupiających stacja internetowego wystarczy odszukać ulubione radio, a następnie włączyć audycję za pomocą przycisku Słuchaj lub Play.

Stacja radiowe nadają swoje programy w różnych formatach. Do najpopularniejszych formatów zaliczamy: MPC, AAC+, czy WMA. Audycje takie możemy słuchać bezpośrednio w playerze na stronie internetowej radia lub pobrać plik i odtworzyć swoim programie muzycznym obsługującym dany format.

Jakie łącze potrzebne jest do słuchania radia przez internet?

Osoby z wolnym łączem internetowym często narzekają na buforowanie (zacinanie) się audycji radiowych słuchanych przez internet. W celu poprawnego słuchania radia internetowego zaleca się łącze z prędkością minimalną 128kb/s. Jeśli nie wiesz jakiej szybkości masz łącze internetowe, sprawdź prędkość internetu na naszej stronie. Dzięki temu dowiesz się o rzeczywistej prędkości swojego internetu. Zaleca się słuchać radia przez internet w przypadku łącza bez limitu. W przypadku smartfonów i wykupionego pakietu transmisji danych możemy w szybki sposób dojść do limitu pakietu. Gdy nasze łącze zostanie spowolnione, odbiór stacji radiowych przez internet może być utrudnione.

Sprawdź także:


Dodaj komenatarz