Zasięg sieci LTE – Mapa zasięgu Orange, Plus, PLAY, T-mobile

Zasięg sieci LTE – Mapa zasięgu Orange, Plus, PLAY, T-mobileKażdego roku technologia bezprzewodowego przesyłu danych jest rozwijana i staje się coraz lepsza. Większość operatorów internetowych stawia na rozwój swojej infrastruktury i oferuję wyższe prędkości transmisji danych. Powszechnie stosowana technologia 3G oraz LTE, być może wkrótce zostanie zastąpioną 5G, tak zapowiada sieć Orange. Od kilku dni w internecie możemy przeczytać informacje, że jako pierwsza sieć T-mobile wdrożyła u siebie technologie 5G, aktualnie zasięg 5G dostępny jest tylko na terenie Warszawy, ale sieć zapowiada ciągłe poszerzanie zasięgu w Polsce.

Szybko rozwój technologii LTE, to następstwo szeroko dostępnego internetu dla każdego, usługi mobilne, które wymagają znacznie wyższej prędkości transmisji niż kilka lat wcześniej. Z zasięgiem LTE bywa niestety różnie tak samo, jak w przypadku jakości połączenia, wpływ ma na to przede wszystkim lokalizacja oraz ukształtowanie terenu. Wiele routerów na rynku posiada w sobie funkcję wzmocnienia sygnały i jakości połączenia LTE.

Czym jest łączność LTE?

Technologia LTE – skrót, pochodzi od Long Term Evolution. Łączność LTE dostępna dzisiaj w niemal całej Polsce, jeszcze kilka lat temu była tylko wizją przyszłości. Pierwsza wersja bezprzewodowego przesyłu danych LTE powstała w 2008 roku. Różnicą między poprzednią technologią 3G była możliwość wprowadzenia znacznie większej prędkości transferu danych, w przypadku internetu domowego oraz mobilnego. Połączenie LTE cechuje się także mniejszym opóźnieniem, co w rzeczywistości nie zawsze jest odczuwalne przez konsumenta. Większość operatorów i dostawców internetu w swojej ofercie posiada możliwość z korzystanie z LTE bez limitu. Maksymalna prędkość pobieranie danych przez internet LTE to około 100 mb/s – jednak podczas sprawdzenia internetu na narzędziach typu speed test rzadko pojawia się taki wynik. Co może być przyczyna? Wraz z dużym i szybkim rozwojem większość operatorów korzysta z tych samych anten radiowych co powoduje często przeciążenia sieci. Prędkość i jakoś naszego połączenia jednak zależy od wielu czynników, na które nie mamy większego wpływu – aktywnych użytkowników korzystających jednocześnie z połączenia, lokalizacja i ukształtowania terenu, ilości i odległości nadajników w naszej okolicy.

Mapa zasięgu LTE u najpopularniejszych operatów w Polsce – Orange, PLUS, PLAY oraz T-mobile

LTE niestety nie jest jeszcze dostępny w całej Polsce, warto przed zakupem internetu mobilnego sprawdzić u naszego przyszłego operatora czy nasz dom znajduje się w mapie zasięgu LTE. Popularni dostawcy tacy jak Orange, Plus, Play czy T-mobile na swoich oficjalnych stronach posiadają mapę zasięgu LTE. W przypadku internetu mobilnego i jego prawidłowego działania jest to istotnym elementem, czy znajdujemy się w zasięgu sieci LTE 4G.

Co ma wpływ na prędkość internetu LTE?

Na blogu SpeedTestOnline.pl opisywaliśmy już sprawdzone metody na przyspieszenie internetu radiowego w naszym domu, czas przyjrzeć się jakie czynniki wpływają na prędkość internetu LTE.

W przypadku internety mobilnego ważnym czynnikiem wpływającym na jakość oraz stabilność połączenia jest odpowiednie urządzenie, które obsługuje internet LTE – większość telefonów komórkowych, tabletów jest przystosowania do włączenia transmisji danych LTE. Wybór odpowiedniego operatora jest kluczowym elementem prawidłowego działania internetu. Operatorzy oferują często internetu LTE bez limitu jednak jest to kłamstwem, operatorzy w kwocie abonamentu oferują nam np. 15 GB miesięcznie po wykorzystaniu tego pakietu internet zwalnia do prędkości poniżej 64 kb/s należy uważać na takie zagrania dostawców. Prędkość oraz ilość przesyłanych danych także może być kontrolowana przez operatora.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej na jakość połączenia LTE ma duży wpływ ukształtowanie terenu oraz dostępność nadajników w naszej lokalizacji. Nie od dzisiaj wiadomo, że naturalne przeszkody takie jak góry, lasy czy inne zabudowy skutecznie utrudniają rozchodzenie fal radiowych po terenie. Przed wyborem operatora warto sprawdzić ilość nadajników dostępnych w naszej okolicy oraz ich rozmieszczenie (im więcej, tym lepiej). Wielu operatorów korzysta z tych samych nadajników co powoduje często obciążenia. Niestety warunki atmosferyczne także mogą wpływać na prędkość internetu LTE.

Sprawdź także:


Dodaj komenatarz