IP stałe czy zmienne? Jak sprawdzić rodzaj adresu IP?

IP stałe czy zmienne? Jak sprawdzić rodzaj adresu IP?Kwestia zmiennego IP w sieci jest bardzo ważna, wiele usług wymaga stałego adresu IP, aby uniemożliwić ponowną rejestracje z tego samego komputera. W przypadku internetu szerokopasmowego większość operatorów stosuje zmienne IP. Jeśli nie wiesz czy Twój internet ma stałe lub zmienne IP, najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie będzie zadzwonienie na infolinie techniczną swojego dostawcy.

Stałe czy zmienne IP, które lepsze?

Wielu dostawców internetu pozwala swoim klientom wybrać czy chcą posiadać stałe, czy dynamiczne IP. Od twoich wymagań i preferencji zależy, która opcja okaże się dla ciebie lepsza.

Każdy dostawca oferuję w standardzie swojej usługi stałe adresy IP. Jest to lepsze rozwiązanie dla stabilnych i mocnych łączy internetowych. Stały adres IP zapewnia lepsze połączenie oraz wyższą prędkość wysyłania i pobierania danych, a także niższy ping. To świetne rozwiązanie dla osób, które często grają w gry online, w przypadku infrastruktury danej firmy czy monitoringu domowego.

Dla kogo jest zatem przeznaczone dynamiczne IP (zmienne)? Jak sama nazwa wskazuje, adres IP jest zmieniany za każdym razem, gdy użytkownik nawiąże połączenie internetowe. Cały proces jest automatyczny i nie wymaga od nas żadnej ingerencji czy konfiguracji. Adres IP pobierany jest z puli wolnych adresów, następnie po zakończeniu połączenia wraca ponownie do puli, aby inny użytkownik mógł go wykorzystać. Zmienne IP może okazać się problematyczne w przypadku wielu usług sieciowych.

Jak sprawdzić rodzaj adresu IP na komputerze z systemem Windows 8, 10?

W przypadku komputerów z systemem Windows 10 oraz Windows 8, sprawdzenie, czy posiadamy zmienne, czy stałe IP jest bardzo prostym zadaniem. Adres i geolokalizacje IP często można dokładnie namierzyć na lokalizatorach IP, darmowe narzędzie dostępne jest tutaj. Poniżej znajduje się instrukcja, która ułatwi ci ustalenie twojego adresu IP.

  • Wybieramy start i opcję wiersz poleceń (wystarczy wpisać w wyszukiwarce Wierz poleceń),
  • Po otworzeniu wiersza poleceń, wpisz ipconfig /all i zatwierdź przyciskiem Enter,
  • Odszukaj napis DHCP Enabled (DHCP włączone), jeśli obok napisu będzie „Yes” to znaczy, że masz zmienne IP, jeśli słowem będzie „Nie” – masz stałe IP.

Ip Zmienne czy stałe

 

 

Sprawdź także:


1 komentarz

Dodaj komenatarz