Jaki powinien być wynik speedtest’u?

Jaki powinien być wynik speedtest’u?Każdy z nas wykorzystuje internet do innych celów. Nie zawsze potrzebujemy zabójczych prędkości, na przykład do przeglądania portali społecznościowych. Ile Mbps (megabit na sekundę) wynosi nasza prędkość internetu, czy jest wystarczająco dobra? Czy nasz pomiar speed test wskazał prawidłowy wynik?

Jak rozumieć wyniki pomiaru speed test?

Jeżeli mamy ochotę obejrzeć film w dobrej jakości lub posłuchać muzyki bez zacinania, nasze połączenie powinno mieć wartość od 3 do 8 Mbps. Nie jest to wysoka prędkość, dlatego też mogą pojawić się problemy z grami w czasie rzeczywistym, a wysyłanie plików na pocztę może trwać nawet ponad 15 minut. Kiedy na naszym teście pokazuje się prędkość od 8 do 15 Mbps spokojnie możemy przeglądać wszystkie formy audiowizualne bez problemów. Strony internetowe pozwalają na swobodne poruszanie się, a poczta umożliwia wysyłanie i pobieranie plików o dużym rozmiarze w krótkim czasie. Uznaje się, że taka prędkość powinna być w standardzie oferowanym przez dzisiejszych operatorów internetowych takich jak Orange, Vectra czy Inea. Powyżej 15 Mbps powinno w zupełności wystarczy, aby móc płynnie grać gry online a nasz ping powinien być stabilny. Bardzo wysoką prędkość internetu, oferuje światłowód niestety nie jest on dostępny dla wszystkich. Wymagane jest medium transmisyjne w postaci światłowodu lub bezprzewodowa technologia LTE. Możliwe są video-rozmowy w jakości FHD, brak problemów z oglądaniem filmów w jakości 1080p, szybkie buforowanie contentu audiowizualnego. Wysyłanie i pobieranie plików o rozmiarze 100 MB zajmuje około 1 minuty.

Musimy pamiętać jednak o tym, że każdy operator naszego internetu przedstawia nam pakiety danych. Niestety, kiedy widzimy opcję „bez limitu”, ten limit się pojawia. Nie oznacza to wyłączenie połączenia, jednakże po wykorzystaniu wydzielonej ilości danych przez operatora, transmisja danych jest blokowana przez tak zwany „lejek”, który automatycznie znacznie obniża prędkość internetu.

Sprawdź także:


Dodaj komenatarz