Jak zwiększyć zasięg wifi?

Jak zwiększyć zasięg wifi?Operator, u którego kupiliśmy Internet zapewniał i gwarantował, że będzie on bardzo szybki. W rzeczywistości jednak nie jest tak pięknie jak miało być. Może Internet jest i szybki, ale wyłącznie po kablu, a nie o to nam chodziło. Przecież z Internetu domowego mają korzystać różne urządzanie laptopy i smartfony. Okazuje się, że urządzania wszystkich domowników podłączone do routera bezprzewodowego w dalszym ciągu łączą się z siecią bardzo powoli. Trzeba mieć ogromne pokłady cierpliwości, żeby nie zwariować! W poprzednim artykule opisaliśmy skutecznie porady jak przyspieszyć internet radiowy.

Jak poprawić zasięg Wi-Fi w domu?

Jeśli zasięg Twojego Wi-Fi pozostawia wiele do życzenia, musisz koniecznie przeczytać nasz artykuł. Postaramy się w nim zawrzeć informacje na temat tego na co trzeba zwrócić uwagę i co należałoby zrobić, aby poprawić zasięg Wi-Fi w domu.

Na działanie łączności bezprzewodowej w domu ma wpływ wiele czynniki. Bardzo ważna jest jakość samego routera i nie bez znaczenia pozostaje to z jakiego materiału wykonany jest budynek, w którym korzystasz z Internetu. Wpływ na jakość łączności ma także liczba użytkowników i metraż mieszkania. W sumie jest wiele zmiennych wpływających na to jak działa w Twoim domu Wi-Fi. Niekiedy jednak okazuje się, że wystarczy zastosować kilka prostych sposobów, a działanie i zasięg sieci Wi-Fi w domu ulegnie znacznej poprawie.

Na czym się skupić, aby poprawić zasięg WiFi w domu?

Jak już wspomnieliśmy zasięg WiFi w domu może zależeć od wielu czynników. Poniżej postaramy się przedstawić kilka porad, co moglibyście poprawić, aby zwiększyć zasięg WiFi w domu.

  • Zmień miejsce ustawienia routera – to w jakim miejscu stoi router ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie wkładaj go do szafy, nawet jeśli wizualnie przeszkadza on Tobie na półce. W ten sposób sam pogarszasz zasięg WiFi. Niekiedy wystarczy przestawić router o kilkanaście centymetrów, albo przenieść go do innego pokoju. Warto spróbować, aby móc się cieszyć lepszym zasięgiem. Pomocna podczas przenoszenia routera i szukania idealnego miejsca będzie aplikacja umożliwiająca analizę siły sygnału WiFi. Na temat routerów rozpisaliśmy się w innym artykule dostępnym tutaj.
  • Wzmacniacz sygnału WiFi (tzw. reapeater), bardzo często zdarza się, że router ma zbyt słaby sygnał, dlatego też nie dociera do wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu, czy domu z taką samą siłą. Warto wówczas zainwestować w kupno wzmacniacza sygnału. Działanie ekspandera zasięgu jest bardzo proste, polega ono na tym, że odbierany jest sygnał z głównego routera, który następnie jest odpowiednio wzmacniany i przekazywany dalej. Przed zakupem wzmacniacza zapoznajcie się ze wszystkimi parametrami i szybkością połączenia jaka może być dzięki niemu uzyskana. Jeśli korzystacie ze światłowodu to źle dobrany wzmacniacz WiFi może spowodować spadek szybkości działania sieci.
  • Systemy Mesh, wspomniane systemy zaliczane są do dość nowatorskich rozwiązań, które w bardzo skuteczny sposób zwiększają szybkość i zasięg działania WiFi w domu. Dzięki systemowi Mesh sygnał sieci doprowadzany jest nawet do martwych stref w domu. Na systemy Mesh składają się nadajniki, które należy rozmieścić w domu. Wbrew pozorom nie jest to takie skomplikowane, nadajniki mogą być konfigurowane za pomocą smartfona. Nadajniki Mesh mają bardzo atrakcyjny wygląd, jednak są bardzo drogie.
  • Zmiana kanału WiFi, sieci bezprzewodowe opierają swoje działanie na nadawaniu sygnału na wielu kanałach. Jeżeli któryś z sąsiadów posiada router nadający na tym samym kanale, wtedy sygnały mogą się nawzajem zakłócać. Kanału nie można zmienić samodzielnie. Jednak można zadzwonić do pomocy technicznej operatora i zgłosić prośbę o zmianę kanału WiFi. Operatorzy zazwyczaj nie robią z tego większego problemu, niekiedy nawet zmiany wprowadzane są zdalnie.
  • Transmiter sieciowy WiFi (powerline), rozwiązanie to skierowane jest raczej do osób troszkę lepiej zorientowanych w technologicznych nowinkach. Dzięki tej technologii można powiększyć zasięg sieci WiFi, albo LAN wykorzystując do tego sieć elektroenergetyczną. Transmiter PLC jest małym urządzeniem, które umieszcza się w gniazdku elektrycznym. Co prawdo rozwiązanie to jest dość drogie, jednak przynosi bardzo dobre efekty.
  • Wymiana karty sieciowej, jeśli ustawiłeś router w dobrym miejscu i zastosowałeś jeszcze jakieś inne z powyższych rozwiązań, a w dalszym ciągu zasięg sieci jest kiepski, to trzeba spróbować ugryźć temat nieco inaczej. Warto sprawdzić czy wina nie leży po stronie odbiornika, czyli naszego laptopa. Za odbiór sygnału odpowiedzialna jest antena i karta sieciowa. Jeśli nie potrafi ona sprostać wymaganiom i prawidłowo odbierać sygnał, to warto pomyśleć, czy nie przyszedł czas, aby ją wymienić. Spokojnie nie musisz od razu wymieniać karty sieciowej, możesz skorzystać z alternatywnego rozwiązania. Wystarczy kupić zewnętrzną kartę sieciową. Urządzenie to jest niewielkich rozmiarów i podłącza się je do portu USB. Po włożeniu karty do portu USB pozostaje zainstalować dołączone sterowniki i GOTOWE.

Jak sami widzicie sposobów na poprawę łączności bezprzewodowej jest kilka jedne mniej, a inne bardziej kosztowne. Niekiedy jednak wystarczy zastosować te najprostsze i najtańsze usprawnienia, które wydawałoby się, że nic nie zmienią, a jednak pozwalają odczuć ogromną różnicę.

Sprawdź także:


Dodaj komenatarz