Jak przyspieszyć internet radiowy?

Jak przyspieszyć internet radiowy?Internet radiowy, chyba każdy nas pamięta początki internetu w Polsce. W mniejszych miastach nadal jedynym rozwiązaniem aby mieć dostęp do sieci jest posiadanie internetu radiowego. Każdy z nas narzekał na jego prędkość, gubiący zasięg a winą zawsze były oczywiście złe warunki atmosferyczne lub przeciążona antena w godzinach wieczornych. Istnieje jednak kilka ważnych elementów, które mogą bezpośrednio wpływać na poprawę prędkości internetu radiowego.

Właściwe położenie routera oraz jego konfiguracja

Każdy router posiada odpowiednią przygotowaną instrukcje konfiguracji oraz użytkownika, warto zapoznać się z dokumentacją na oficjalnej stronie producenta. Specyfikacja danego routera pozwali nam na odpowiednie umiejscowienie go w domu czy mieszkaniu, aby uzyskać najmocniejszą jakość sygnału. Warto zwrócić uwagę na odległość routera od naszego komputera czy laptopa, producenci chwalą się zasięgiem swojego sprzętu jednak w rzeczywistości bywa znacznie mniejszy niż na papierze. Najlepszym rozwiązaniem będzie położenie routera w miejscu gdzie będzie nasze stanowisko pracy, aby uniknąć rozdzielenia sygnału przez ściany czy meble. Jeżeli zależy nam aby zasięg był mocny w całym domu warto zakupić dodatkową anteną, która odpowiedni wzmocni sygnał naszego routera. Ważnym aspektem poprawnego działani routera są aktualne sterowniki, te należy pobrać z oficjalnej strony producenta wraz z odpowiednią wersją dla naszego systemu.

Programy przyspieszające internet radiowy

W sieci można znaleźć wiele programów dedykowanych do przyspieszenia internetu radiowego, internetu mobilnego czy kablowego. Czy jednak działają? Z pewnością nie zaszkodzi sprawdzić na swoim przykładzie. Głównym zadaniem tych programów jest odpowiednia optymalizacja protokołu TCP/IP i Rejestru systemu Windows. W teorii ma to pozwolić na uzyskanie szybszego i optymalnego transferu i wydajności naszego internetu. Na uwagę zasługuje kilka programów między innymi Wigi Speed Booster, SpeedConnect Internet Accelerator oraz Robust Internet Speed Booster. W celu sprawdzenie czy program korzystnie wypłynął na prędkość internetu warto wykonać pomiar szybkości na speedtestonline.pl

Odpowiednia optymalizacja systemu

Niemal każdy program włączony na naszym komputerze łączy się z internet, zatem wykorzystuje transfer obciążając nasze łącze. Zobacz na swoim komputerze lub laptopie jakie programy działają w tle, zwróć szczególną uwagę na komunikatory internetowe takie jak GG, Skype czy Slack oraz programy typu p2p czy klienta poczty elektronicznej. Najlepszym rozwiązanie będzie wyłączenie automatycznego uruchamiania dla tych programów ze startem systemu.

Urządzenia podłączone do routera

Zwróć uwagę na ilośc podłączonych urządzeń do routera, każde z nich wykorzystuje odpowiednią ilość dostępnego transferu. W przypadku ograniczenia ilości urządzeń działających na twoim routerze prędkość znacznie się poprawi jest o najskuteczniejszy sposób na przyspieszenie internetu radiowego.

Zabezpiecz router hasłem

Pamiętaj aby swój router zabezpieczyć odpowiednio silnym hasłem, aby nikt z zewnątrz nie był wstanie podłączyć się do twojej sieci nielegalnie. Jeżeli masz problem z wymyśleniem odpowiednio silnego hasła skorzystaj z generatora haseł. Wielu początkujących użytkowników zapomina zmienić domyślne hasło ustawione przez producenta, tym sposobem narażamy się na łatwe odszyfrowane naszych danych. Aby chronić naszą sieć możemy także wyłączyć w opcjach routera funkcje SSID w celu ukrycia jej przed osobami trzecimi.

Szyfrowanie sieci

W ustawieniach swojego routera ustawa szyfrowanie sieci WEP i WPA.  Opcje te pozwalają chronić sieć za pomocą  silnego wygenerowanego hasła, które ma skutecznie uniemożliwić połączenie się z naszą siecią nieuprawnionym komputerom i urządzeniom.

 

Sprawdź także:


Dodaj komenatarz