Jakie łącze internetowe do streamowania i gier online?

Jakie łącze internetowe do streamowania i gier online?Odpowiednia prędkość internetu pozwali nam na przyjemniejsze korzystanie za zasobów sieci. Wielu użytkowników boryka się z długim buforowaniem filmów online czy zacinaniem gier przez internet. Często za te problemy winny jest zbyt słaby internet, Speed Test Online doradzi wam jakie wybrać łącze aby cieszyć się ulubioną rozrywką bez przeszkód.

Jaki internet do oglądania filmów? – VOD, IPLA, Youtube

Przeważająca większość serwisów VoD umożliwia dostosowanie jakości oglądanego materiału do posiadanej prędkości łącza. Wraz ze zmniejszaniem jakości zmniejszają się wymagania związane z przepustowością łącza. W przypadku polskiego serwisu IPLA.TV, aby obejrzeć materiały wideo w niskiej jakości (360 p) wystarczy łącze o prędkości 512 Kb/s, w przypadku materiałów w jakości HD (720 p) prędkość łącza musi być na poziomie 2 Mb/s.

Bardzo popularny YouTube umożliwia oglądanie materiałów w najlepszej jakości (1080p) przy posiadaniu łącza o przepustowości 6 Mb/s.
Należy jednak pamiętać, że poza prędkością niezwykle ważną kwestią jest jego stabilność. Jeśli połączenie z internetem będzie przerywane to nawet posiadając najszybsze łącze filmy i tak będą się zacinały.

Filmy fullHD i Skype

Teoretycznie, aby móc oglądać filmy w jakości full HD oraz prowadzić wideo rozmowy np. za pomocą Skype wystarczający jest transfer na poziomie 4 Mbps. Jednakże to tylko teoria, która nie zawsze idzie w parze z praktyką. Posiadając takie łącze, aby móc płynnie oglądać filmy konieczne będzie dość mocne obniżenie jakości nagrania. Należy również pamiętać o tym, że najczęściej z routerem łączy się kilka urządzeń w zwiąż ku z czym, nawet obniżenie jakości nie zapobiegnie temu, że materiały będą się po prostu zacinały.

Można temu łatwo zapobiec, wystarczy wybrać łącze o przepustowości minimum 15Mb/s, a jeszcze lepiej jeśli wybierzecie przepustowość na poziomie 25Mb/s.

Filmy w jakości 4K wymagają szybkiego internetu

Wszystkie materiały w rozdzielczości 4K cechują się aż czterokrotnie większą rozdzielczością niż materiały w jakości full HD. Na chwilę obecną materiały w tej rozdzielczości nie są jeszcze zbyt popularne, ale osoby chcące obejrzeć coś w tej jakości z całą pewnością znajdą coś dla siebie. Jeśli uważasz, że standard ten nie jest Tobie do niczego potrzeby to bardzo szybko zmienisz zdanie, gdyż niedługo większość materiałów, która znajdują się w internecie będzie dostępna w tym standardzie. Dlatego warto to przewidzieć i już teraz dopasować prędkość łącza internetowego do tego standardu.  Najlepiej jeśli wybierzesz przepustowość na poziomie minimum 100 Mbps.

Zapomnij o zacinaniu filmów na Netflixie…

Zgodnie z wytycznymi opublikowanymi przez Netflixa, aby bez problemu móc oglądać filmy, seriale i inne programy minimalna wymagana szybkość połączenia wynosi 0,5 Mb/s. Jednakże zaleca się, aby szybkość połączenia była na poziomie 1,5 Mb/s.

Jeśli zależy Tobie na jakości SD to Twoje łącze musi mieć szybkość już 3,0 Mb/s. W przypadku jakości HD Netflix zaleca szybkość połączenia na poziomie 5,0 Mb/s. Natomiast chcąc oglądać filmy, seriale i inne programy w jakości Ultra HD to szybkość Twojego połączenia musi być znacznie lepsza i znajdować się na poziomie 25 Mb/s.

Serwis Netflix umożliwia zarządzanie przepustowością. Wraz ze wzrostem jakości obrazu wzrasta wykorzystanie przepustowości łącza. Jeżeli Twój dostawca internetu narzuca Tobie jakiekolwiek ograniczenia przepustowości, albo nakłada limity transferu danych, masz możliwość samodzielnego zmienienia wykorzystywanej przepustowości, wystarczy w tym celu zredukować jakość obrazu na średnią, albo niską. Dzięki temu zmniejszysz wykorzystywanie danych.

Musisz pamiętać, że im będziesz miał większą prędkość ściągania, tym krócej będą ładowały się filmy w rozdzielczości UHD i co najważniejsze nie będziesz musiał nieustannie patrzeć na ikonę wczytywania się filmu.

Gry online – jaki internet potrzebujesz?

Jeśli jesteś zapalonym graczem i nie wyobrażasz sobie dnia bez przeprowadzenia rozgrywki online to wiedz, że dla Ciebie powinna być ważna nie tyle prędkość łącza co jego jakość. Jeśli Twoimi ulubionymi grami są scrabble to bez problemu, sprawdzi się w tym przypadku praktycznie każde łącze.

Natomiast jeśli jesteś fanem bardziej rozbudowanych gier m.in. strzelanek, czy gier MMORPG to wymagania dotyczące jakości łącza są znacznie większe.

Aby gra była komfortowa musisz pamiętać, aby Twoje łącze cechowało się:

  • stałym, niskim pingiem jest to niezwykle istotny czynnik. Im mniejszy tym lepiej,  nie powinien on przekraczać poziomu 30-60 ms;
  • stabilnością łącza, jeśli co chwilę będziesz tracić połączenie z internetem, to nawet niskie ping tutaj nie pomoże;
  • przepustowością na poziomie 2 mbps / 512 kbps, pozwoli ona na granie i swobodną komunikację VOIP;
  • brakiem limitów w przesyłaniu danych;
  • publicznym adresem IP, dzięki któremu możliwe będzie postawienie własnego serwera danej gry.

Gracze powinni również pamiętać o tym, aby wybierać serwery znajdujące się w pobliżu ich regionu. Dzięki czemu wysyłane pakiety będą miały do pokonania krótszą drogę, a to z kolai umożliwi utrzymanie pingu na niskim poziomie.

Sprawdź także:


3 komentarze

jakub piggyDodano: 8:07 pm - lut 24, 2021

fajnie 😉 pozdrawiam ugulem ;D

DamianDodano: 2:33 pm - sie 25, 2022

dobre łącze to kiedyś temat nie do ogarnięcia… ja po kilku nieudanych próbach mam moico i jest okej

SkorpionikDodano: 10:42 am - wrz 26, 2022

Problemem jest jak się ma zewnętrzny IP a w domu NATa i FW na serwerze, bo każde dziecko chce mieć swój komp, a do tego TV, odtwarzacz DVD/BlueRay i inny sprzęt podpinany do sieci. I niektóre gry sobie z tym nie radzą niestety, a twórcy nie bardzo się kwapią podać komplet ustawień (port/protokół) aby wszystko działało jak należy. I wtedy VPNa trzeba zapodawać, a to potrafi sporawo ping zwiększyć niestety.

Dodaj komenatarz