Jak sprawdzić adres IP routera?

Jak sprawdzić adres IP routera?Aby zalogować się do internetu potrzebne są dane routera w tym jego IP, nazwa oraz hasło. Osoby nietechniczne zazwyczaj nie wiedzą nic o adresach IP, nie mówiąc już o tym przypisanym do routera. Wszystkie routery mają interfejs internetowy i dlatego są skonfigurowane z przeglądarką internetową. O ile niektóre routery są dostępne po nazwie (zwykle przechwytują zapytania DNS), dostęp do nich można uzyskać za pomocą adresu IP.

Adres IP routera

Adres IP jest zapisywany jako cztery liczby oddzielone kropkami. Typowe sieci domowe używają adresów IP zaczynających się od 192.168. Często router ma adres IP, taki jak 192.168.1.1 lub 192.168.2.1.

Jeśli twój dostawca usług internetowych zainstalował twój router, zna zarówno adres IP, jak i identyfikator użytkownika oraz hasło potrzebne do logowania. Jednakże dostawcy nie przedstawiają takich danych swoim klientom. Jeżeli router instalowany jest samodzielnie, często jego adres IP oraz inne dane znajdziemy na etykiecie przyklejonej na odwrocie routera.
Po skonfigurowaniu sieci każde urządzenie komputerowe w wykryje automatycznie nasz adres IP.

Jak ustalić adres IP routera w sieci? – instrukcja krok po kroku

  1. Na początku trzeba podłączyć router. W przeglądarce wpisujemy i sprawdzamy dwa najbardziej popularne adresy routerów czyli 192.168.1.1 , 192.168.2.1 lub 192.168.178.1
  2. Jeżeli jednak żadne z adresów nie działa, wtedy wciskamy klawisze Windows + R.
  3. W oknie, które się otwiera wpisujemy cmd i przechodzimy dalej wciskając Enter.
  4. Wyświetli się lista kart sieciowych IPConfig, ich adresy IP oraz tak zwane bramy domyślne.
  5. Wyszukujemy naszej bramy domyślnej (Default Gateway), przy której znajduje się adres. Jest ona adresem IP naszego routera.

Jak znaleźć login i hasło routera?

Jeżeli nie znamy ani loginu ani hasła możemy spróbować standardowych kombinacji, wpisując login: admin oraz hasło: admin. Kiedy te dane do logowania nie działają i mamy tylko adres routera sprawdzamy instrukcję routera, w którym powinniśmy mieć informacje na ten temat. Kolejną dobrą metodą jest wyszukanie w Google wpisując model routera np IP routera Tp Link lub IP routera Huawei.

Sprawdź także:


Dodaj komenatarz